Omron Automation & Safety A165L-JRM-12-1
A165L-JRM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-12-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-12-1.pdf
Availability of A165L-JRM-12-1
QUANTITY
A165L-JRM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-12-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-12-1
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-12-1 Details Description
Related parts for A165L-JRM-12-1
RES SMD 80.6K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 33PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN SAFEWAY NON-NEMA 3P4W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf