Omron Automation & Safety A165L-TYA-24-2
A165L-TYA-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TYA-24-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TYA-24-2.pdf
Availability of A165L-TYA-24-2
QUANTITY
A165L-TYA-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TYA-24-2
Internal Part NumberEIS-A165L-TYA-24-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TYA-24-2
Related LinksA165L-T, A165L-TYA-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TYA-24-2 Details Description
Related parts for A165L-TYA-24-2
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE BRIDGE DBLR 40A 800V D-19 datasheet.pdf
IC D-CAP CTRLR SYNC BUCK 32VQFN datasheet.pdf
OSC MEMS 28.6363MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) PIN J/N RE datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 50POS PWR TERM datasheet.pdf