Omron Automation & Safety A165L-TYA-24D-1
A165L-TYA-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TYA-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TYA-24D-1.pdf
Availability of A165L-TYA-24D-1
QUANTITY
A165L-TYA-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TYA-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TYA-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TYA-24D-1
Related LinksA165L-T, A165L-TYA-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TYA-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-TYA-24D-1
END CAP 2 PCS FOR BACK MNT A7CN datasheet.pdf
IND DELAY LINE 2.8NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
SHIELD PLUS FRAME datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 128K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 60A TO220SIS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf