Omron Automation & Safety A16L-AGA-12-1
A16L-AGA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AGA-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AGA-12-1.pdf
Availability of A16L-AGA-12-1
QUANTITY
A16L-AGA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AGA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AGA-12-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AGA-12-1
Related LinksA16L-A, A16L-AGA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AGA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-AGA-12-1
IGBT 600V 9A 38W TO220AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf