Omron Automation & Safety A16L-AWM-5-1
A16L-AWM-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AWM-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AWM-5-1.pdf
Availability of A16L-AWM-5-1
QUANTITY
A16L-AWM-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AWM-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AWM-5-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AWM-5-1
Related LinksA16L-A, A16L-AWM-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AWM-5-1 Details Description
Related parts for A16L-AWM-5-1
RES ARRAY 9 RES 390K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL SO-28 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 70W H-36265-2 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 281CSP datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
TX2 RELAY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SRT datasheet.pdf