Omron Automation & Safety A16L-JAM-24-2
A16L-JAM-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JAM-24-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JAM-24-2.pdf
Availability of A16L-JAM-24-2
QUANTITY
A16L-JAM-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JAM-24-2
Internal Part NumberEIS-A16L-JAM-24-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JAM-24-2
Related LinksA16L-J, A16L-JAM-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JAM-24-2 Details Description
Related parts for A16L-JAM-24-2
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
POT 500 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-100MM WIR MOD datasheet.pdf
IGBT 600V 11A 63W D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 210POS .050 SMD datasheet.pdf