Omron Automation & Safety A16L-JAM-5D-2
A16L-JAM-5D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JAM-5D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JAM-5D-2.pdf
Availability of A16L-JAM-5D-2
QUANTITY
A16L-JAM-5D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JAM-5D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-JAM-5D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JAM-5D-2
Related LinksA16L-J, A16L-JAM-5D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JAM-5D-2 Details Description
Related parts for A16L-JAM-5D-2
DIODE ZENER 22V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS R/A LONG T/ datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 80POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC LCD TV CTRLR datasheet.pdf
RES 62 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO214AC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 1.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
5 V, 12-Bit, Serial 3.8 ms ADC in 8-Pin Package IC datasheet.pdf