Vicor Corporation V375A5M300B
V375A5M300B picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5M300B.pdf
Availability of V375A5M300B
QUANTITY
V375A5M300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M300B
Internal Part NumberEIS-V375A5M300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M300B
Related LinksV375A, V375A5M300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M300B Details Description
Related parts for V375A5M300B
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 16DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 250MW SOD882 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 1.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #13 datasheet.pdf
ADAPTER 484FPBGA LATTICEECP3 datasheet.pdf
FRONT PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
26500 11C 10#16 1#2 S PLUG SS datasheet.pdf
150UF 200V 18X25 datasheet.pdf