Omron Automation & Safety A16L-JRM-24-1
A16L-JRM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JRM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JRM-24-1.pdf
Availability of A16L-JRM-24-1
QUANTITY
A16L-JRM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JRM-24-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JRM-24-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JRM-24-1
Related LinksA16L-J, A16L-JRM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JRM-24-1 Details Description
Related parts for A16L-JRM-24-1
CAP ALUM 13000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14DIP datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 11KV datasheet.pdf