Omron Automation & Safety A16L-JWA-5D-1
A16L-JWA-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JWA-5D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JWA-5D-1.pdf
Availability of A16L-JWA-5D-1
QUANTITY
A16L-JWA-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JWA-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JWA-5D-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JWA-5D-1
Related LinksA16L-J, A16L-JWA-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JWA-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-JWA-5D-1
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.4A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 1E 2.75KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
FO C/A LC GRY MTRJ 50/125 ORN datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf