Omron Automation & Safety A16L-JWM-5D-2
A16L-JWM-5D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JWM-5D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JWM-5D-2.pdf
Availability of A16L-JWM-5D-2
QUANTITY
A16L-JWM-5D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JWM-5D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-JWM-5D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JWM-5D-2
Related LinksA16L-J, A16L-JWM-5D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JWM-5D-2 Details Description
Related parts for A16L-JWM-5D-2
LED RED DUAL T1 RT ANG ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 352MA 1.5 OHM datasheet.pdf
DIODE 1A 800V 75NS DO-214AC datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KIT STARTER FOR RX113 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CTV 66C 66#22D SKT RECP datasheet.pdf
68000UF 10V 40X100MM 85C 15000H datasheet.pdf