Omron Automation & Safety A16L-TGM-24-1
A16L-TGM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGM-24-1.pdf
Availability of A16L-TGM-24-1
QUANTITY
A16L-TGM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGM-24-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TGM-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C