Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20132400
A20132400 picture photo
Mfg. Part Number
A20132400
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 24CIRC .375
Datasheet Download
A20132400.pdf
Availability of A20132400
QUANTITY
A20132400 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20132400
Internal Part NumberEIS-A20132400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationSolder Turret, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20132400
Related LinksA201, A20132400 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20132400 Details Description
Related parts for A20132400
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.4A 132.8 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM FEMALE GOLD 16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf