| Internal Part Number | EIS-A20210300 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Series | A2000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 3 | |
| Number of Wire Entries | 3 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 30A | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Top Termination | Screws | |
| Bottom Termination | PC Pin | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | Black | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | Zinc | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |