Eaton (formerly Cooper Bussmann) A203506MP
A203506MP picture photo
Mfg. Part Number
A203506MP
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375
Datasheet Download
A203506MP.pdf
Availability of A203506MP
QUANTITY
A203506MP Order Process
Ship out your order
Specifications of A203506MP
Internal Part NumberEIS-A203506MP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries6
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A203506MP
Related LinksA203, A203506MP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A203506MP Details Description
Related parts for A203506MP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC3W-NC datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 105VC AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
BNC STRAIGHT TRIAX PLUG FOR BOEI datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf