Eaton (formerly Cooper Bussmann) A21031404
A21031404 picture photo
Mfg. Part Number
A21031404
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 14CIRC .375
Datasheet Download
A21031404.pdf
Availability of A21031404
QUANTITY
A21031404 Order Process
Ship out your order
Specifications of A21031404
Internal Part NumberEIS-A21031404
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits14
Number of Wire Entries14
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.187"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A21031404
Related LinksA210, A21031404 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A21031404 Details Description
Related parts for A21031404
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 500MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PTU 4-TWIN BU datasheet.pdf
100UF 50V 10X16MM 125C 3000H datasheet.pdf