Omron Automation & Safety A22-GB-10A
A22-GB-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22-GB-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-GB-10A.pdf
Availability of A22-GB-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-GB-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-GB-10A
Internal Part NumberEIS-A22-GB-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-GB-10A
Related LinksA22-G, A22-GB-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-GB-10A Details Description
Related parts for A22-GB-10A
FILTER CHIP 75 OHM 3A 1806 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI/LO SIDE 14-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 60V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 8A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
RJI CORD 1XIP20 ANG270 22/1 1 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 15.24MM datasheet.pdf