Omron Automation & Safety A22-GW-10M
A22-GW-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-GW-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-GW-10M.pdf
Availability of A22-GW-10M
QUANTITY
A22-GW-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-GW-10M
Internal Part NumberEIS-A22-GW-10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapWhite
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-GW-10M
Related LinksA22-G, A22-GW-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-GW-10M Details Description
Related parts for A22-GW-10M
JUMPER-H9992TR/1852WH/H9992TR 5" datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 700MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 900BGA datasheet.pdf
CAP CER 80PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
A-859T SNAP PLUG ON TAPE datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf