Omron Automation & Safety A22-SY-10A
A22-SY-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22-SY-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-SY-10A.pdf
Availability of A22-SY-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-SY-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-SY-10A
Internal Part NumberEIS-A22-SY-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-SY-10A
Related LinksA22-S, A22-SY-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-SY-10A Details Description
Related parts for A22-SY-10A
HANDLE .625X.281" 10-32THR ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES MO 3W 90.9K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DVR SW HI SIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
7179-20 RETURN SPRING datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 29MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf