Omron Automation & Safety A22EL-M-24A-02B
A22EL-M-24A-02B picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-24A-02B
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-24A-02B.pdf
Availability of A22EL-M-24A-02B
QUANTITY
A22EL-M-24A-02B Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-24A-02B
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-24A-02B
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-24A-02B
Related LinksA22EL-M, A22EL-M-24A-02B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-24A-02B Details Description
Related parts for A22EL-M-24A-02B
IDC CABLE - MPK20K/MC20G/MPK20K datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf