Omron Automation & Safety A22L-CA-24A-11M
A22L-CA-24A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CA-24A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CA-24A-11M.pdf
Availability of A22L-CA-24A-11M
QUANTITY
A22L-CA-24A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CA-24A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-CA-24A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CA-24A-11M
Related LinksA22L-CA, A22L-CA-24A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CA-24A-11M Details Description
Related parts for A22L-CA-24A-11M
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 20NS 64QFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf