Omron Automation & Safety A22L-CG-24A-01M
A22L-CG-24A-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-24A-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-24A-01M.pdf
Availability of A22L-CG-24A-01M
QUANTITY
A22L-CG-24A-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-24A-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-24A-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-24A-01M
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-24A-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-24A-01M Details Description
Related parts for A22L-CG-24A-01M
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 12MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 4KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
BOARDMOUNT QIKMATE PIN A datasheet.pdf
ROUND SPACER 2.29MM NYLON 1/2" datasheet.pdf