Vishay/BCcomponents MBA02040C1670DC100
MBA02040C1670DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1670DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 167 OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1670DC100.pdf
Availability of MBA02040C1670DC100
QUANTITY
MBA02040C1670DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1670DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1670DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)167
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1670DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1670DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1670DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1670DC100
CONN HEADER 7POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC ADC DELTA-SIGMA 24BIT 24-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
1" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT JACKP NI datasheet.pdf