Omron Automation & Safety A22L-CR-24A-20A
A22L-CR-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-24A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-24A-20A.pdf
Availability of A22L-CR-24A-20A
QUANTITY
A22L-CR-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-24A-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-24A-20A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-CR-24A-20A
ATTENUATOR BNC MALE/FMALE 50 OHM datasheet.pdf
IC 0.4A PWR DIST SWITCH 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EMI FILTER 6LINE ESD 12DFN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 19POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf