Omron Automation & Safety A22L-CR-T1-02A
A22L-CR-T1-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-T1-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-T1-02A.pdf
Availability of A22L-CR-T1-02A
QUANTITY
A22L-CR-T1-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-T1-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-T1-02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-T1-02A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-T1-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-T1-02A Details Description
Related parts for A22L-CR-T1-02A
SOFTWARE WARP CPLD DEVELOPMENT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 14DIP datasheet.pdf
RES 22M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG174 6" datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OB BTS FT 5 ASY datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
680UF 50V 16X16X16 MM 105C 7000H datasheet.pdf