Intersil ISL8103CRZ
ISL8103CRZ picture photo
Mfg. Part Number
ISL8103CRZ
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40-QFN
Datasheet Download
ISL8103CRZ.pdf
Availability of ISL8103CRZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ISL8103CRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL8103CRZ
Internal Part NumberEIS-ISL8103CRZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Frequency - Max1.5MHz
Duty Cycle66.6%
Voltage - Supply4.75 V ~ 12.6 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL8103CRZ
Related LinksISL81, ISL8103CRZ Datasheet, Intersil Distributor
ISL8103CRZ Details Description
Related parts for ISL8103CRZ
CAP THIN FILM 22PF 10V 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 100VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
AUX CONTACT BLOCK 3 NO 1 NC datasheet.pdf
10000UF 16V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf