Omron Automation & Safety A22L-DY-24A-02M
A22L-DY-24A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DY-24A-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DY-24A-02M.pdf
Availability of A22L-DY-24A-02M
QUANTITY
A22L-DY-24A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DY-24A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-DY-24A-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DY-24A-02M
Related LinksA22L-DY, A22L-DY-24A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DY-24A-02M Details Description
Related parts for A22L-DY-24A-02M
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SRT datasheet.pdf