Omron Automation & Safety A22L-GG-12A-10A
A22L-GG-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-12A-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-12A-10A.pdf
Availability of A22L-GG-12A-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GG-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-12A-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-12A-10A
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-GG-12A-10A
RES SMD 0.003 OHM 5% 1/4W L BEND datasheet.pdf
CONN HOUSING 36POS 2MM W/O KEY datasheet.pdf
IC EEPROM 10KBIT INTELLIG C-PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SPRG TERM BLK HORIZ 500MM 3CGREE datasheet.pdf