Omron Automation & Safety A22L-GR-12A-10A
A22L-GR-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-12A-10A.pdf
Availability of A22L-GR-12A-10A
QUANTITY
A22L-GR-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-12A-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-12A-10A
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-GR-12A-10A
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A TO-220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 575.4VC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf