Omron Automation & Safety A22L-GR-24-02M
A22L-GR-24-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-24-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-24-02M.pdf
Availability of A22L-GR-24-02M
QUANTITY
A22L-GR-24-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-24-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-24-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-24-02M
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-24-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-24-02M Details Description
Related parts for A22L-GR-24-02M
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 650MA 380 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf