Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-02A
A22L-GY-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-02A.pdf
Availability of A22L-GY-12A-02A
QUANTITY
A22L-GY-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-02A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-02A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH 2-IN/1-OUT 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
AM60099H226 RODLESS CYLIDER datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf