Omron Automation & Safety A22L-GY-6D-11M
A22L-GY-6D-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-6D-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-6D-11M.pdf
Availability of A22L-GY-6D-11M
QUANTITY
A22L-GY-6D-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-6D-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-6D-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-6D-11M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-6D-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-6D-11M Details Description
Related parts for A22L-GY-6D-11M
IC REG LDO 2V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 150V 50NS 4SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO252 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 60A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 870MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
G SM-50KM FBR 3.3V,1310NM datasheet.pdf