Omron Automation & Safety A22L-GY-T1-10M
A22L-GY-T1-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-T1-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-T1-10M.pdf
Availability of A22L-GY-T1-10M
QUANTITY
A22L-GY-T1-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-T1-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-T1-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-T1-10M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-T1-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-T1-10M Details Description
Related parts for A22L-GY-T1-10M
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER ATTEN 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf