Omron Automation & Safety A22L-HG-T2-11A
A22L-HG-T2-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-T2-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-T2-11A.pdf
Availability of A22L-HG-T2-11A
QUANTITY
A22L-HG-T2-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-T2-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-T2-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-T2-11A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-T2-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-T2-11A Details Description
Related parts for A22L-HG-T2-11A
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN 26-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
BRK RESISTOR 120W,50OHMS 5%ED datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
BOX S STEEL 11.81"L X 11.81"W datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf