Omron Automation & Safety A22L-HR-24A-20A
A22L-HR-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HR-24A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HR-24A-20A.pdf
Availability of A22L-HR-24A-20A
QUANTITY
A22L-HR-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HR-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-HR-24A-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HR-24A-20A
Related LinksA22L-HR, A22L-HR-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HR-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-HR-24A-20A
THERMISTOR PTC 300OHM 70DEG TRI datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT143-4 datasheet.pdf
IC POT DPP QUAD 64TAP I2C 24TSSO datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 150' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 2W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf