Omron Automation & Safety A22L-HR-T1-01M
A22L-HR-T1-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HR-T1-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HR-T1-01M.pdf
Availability of A22L-HR-T1-01M
QUANTITY
A22L-HR-T1-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HR-T1-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-HR-T1-01M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HR-T1-01M
Related LinksA22L-HR, A22L-HR-T1-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HR-T1-01M Details Description
Related parts for A22L-HR-T1-01M
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG58C/U 48" datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 1.5A 110.7 MOHM datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN BNC FEMALE CRIMP-ON RG58 datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 200MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf