Omron Automation & Safety A22L-HW-T1-10M
A22L-HW-T1-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-T1-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-T1-10M.pdf
Availability of A22L-HW-T1-10M
QUANTITY
A22L-HW-T1-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-T1-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-T1-10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-T1-10M
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-T1-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-T1-10M Details Description
Related parts for A22L-HW-T1-10M
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR TO-18 datasheet.pdf
TC6-04-PFH=COVER W/HOLES datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 10A 8.5 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
517FXE-A-ST-40 (ADVANCED) datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf