Omron Automation & Safety A22L-HY-T1-11M
A22L-HY-T1-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HY-T1-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HY-T1-11M.pdf
Availability of A22L-HY-T1-11M
QUANTITY
A22L-HY-T1-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HY-T1-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-HY-T1-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HY-T1-11M
Related LinksA22L-HY, A22L-HY-T1-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HY-T1-11M Details Description
Related parts for A22L-HY-T1-11M
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED WEDG BASE T3-1/4 24V WHT DIF datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 54SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.17A 150 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf