Omron Automation & Safety A22L-TG-12A-11A
A22L-TG-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-12A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-12A-11A.pdf
Availability of A22L-TG-12A-11A
QUANTITY
A22L-TG-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-12A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-12A-11A
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-TG-12A-11A
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUS SWITCH DUAL 1X1 8LLGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC INVERT SCHMITT-TRIG SGL 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6BA BRASS 3/4" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf