Omron Automation & Safety A22L-TR-6A-20M
A22L-TR-6A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-6A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-6A-20M.pdf
Availability of A22L-TR-6A-20M
QUANTITY
A22L-TR-6A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-6A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-6A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-6A-20M
Related LinksA22L-TR, A22L-TR-6A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-6A-20M Details Description
Related parts for A22L-TR-6A-20M
SWITCH DIP FLUSH TAPE SEAL 7POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 1" X 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 62W datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.65A 6WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf