Panasonic Electronic Components EXB-2HV105JV
EXB-2HV105JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-2HV105JV
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 1506
Datasheet Download
EXB-2HV105JV.pdf
Availability of EXB-2HV105JV
QUANTITY
EXB-2HV105JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-2HV105JV
Internal Part NumberEIS-EXB-2HV105JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1506, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-2HV105JV
Related LinksEXB-2H, EXB-2HV105JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-2HV105JV Details Description
Related parts for EXB-2HV105JV
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 10P BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR CML 32VFQFN datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
NUT SETTER HEX SCKT 7/16" 5.13" datasheet.pdf