Recom Power RPR20-4824D-1
RPR20-4824D-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-4824D-1
Brief Description
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR20-4824D-1.pdf
Availability of RPR20-4824D-1
QUANTITY
RPR20-4824D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-4824D-1
Internal Part NumberEIS-RPR20-4824D-1
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)25V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-4824D-1
Related LinksRPR20-, RPR20-4824D-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-4824D-1 Details Description
Related parts for RPR20-4824D-1
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC 3M datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.1A 280 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 6POS 6' datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .050" T/H TIN datasheet.pdf