Omron Automation & Safety A22NW-2RM-TGA-G202-GA
A22NW-2RM-TGA-G202-GA picture photo
Mfg. Part Number
A22NW-2RM-TGA-G202-GA
Brief Description
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NW-2RM-TGA-G202-GA.pdf
Availability of A22NW-2RM-TGA-G202-GA
QUANTITY
A22NW-2RM-TGA-G202-GA Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NW-2RM-TGA-G202-GA
Internal Part NumberEIS-A22NW-2RM-TGA-G202-GA
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NW-2RM-TGA-G202-GA
Related LinksA22NW-2RM-, A22NW-2RM-TGA-G202-GA Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NW-2RM-TGA-G202-GA Details Description
Related parts for A22NW-2RM-TGA-G202-GA
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-5 POS NON SHORT datasheet.pdf
SILICONE INSUL TEST LEAD SET UL datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK TNC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES SMD 2.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf