Omron Automation & Safety A22R-K2M-20
A22R-K2M-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22R-K2M-20
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
KEY SW 2NO
Datasheet Download
A22R-K2M-20.pdf
Availability of A22R-K2M-20
QUANTITY
A22R-K2M-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-K2M-20
Internal Part NumberEIS-A22R-K2M-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesA22RK
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable PositionsAll
Angle of Throw90°
Contact Material-
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
FeaturesIP65, Oil-Resistant
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-K2M-20
Related LinksA22R-, A22R-K2M-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-K2M-20 Details Description
Related parts for A22R-K2M-20
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT PIN datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf