Omron Automation & Safety A22R-TW01A
A22R-TW01A picture photo
Mfg. Part Number
A22R-TW01A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22R-TW01A.pdf
Availability of A22R-TW01A
QUANTITY
A22R-TW01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-TW01A
Internal Part NumberEIS-A22R-TW01A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-TW01A
Related LinksA22R-, A22R-TW01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-TW01A Details Description
Related parts for A22R-TW01A
CAP CER 3300PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W SGL 5V OUT DIP24 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 4.5V datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH SLEW CNTRL 6SOT23 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf