Stackpole Electronics Inc. RC14KT680R
RC14KT680R picture photo
Mfg. Part Number
RC14KT680R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 680 OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KT680R.pdf
Availability of RC14KT680R
QUANTITY
RC14KT680R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KT680R
Internal Part NumberEIS-RC14KT680R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KT680R
Related LinksRC14K, RC14KT680R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KT680R Details Description
Related parts for RC14KT680R
CAP THIN FILM 4.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/TIMER 10MSOP datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 8A datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 100W datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .05W 20MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf