Murata Electronics North America ERB1885C2E2R2BDX1D
ERB1885C2E2R2BDX1D picture photo
Mfg. Part Number
ERB1885C2E2R2BDX1D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
ERB1885C2E2R2BDX1D.pdf
Availability of ERB1885C2E2R2BDX1D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERB1885C2E2R2BDX1D Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB1885C2E2R2BDX1D
Internal Part NumberEIS-ERB1885C2E2R2BDX1D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Series 28/Feb/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesERB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB1885C2E2R2BDX1D
Related LinksERB1885C2, ERB1885C2E2R2BDX1D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ERB1885C2E2R2BDX1D Details Description
Related parts for ERB1885C2E2R2BDX1D
CAP CER 150PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
EXPANSION GROMMET NATURAL 1/32" datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
THERMOMETER IR W/PROBE MENU& MEM datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256FGBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 18UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf