Omron Automation & Safety A22RL-TA12A20M
A22RL-TA12A20M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TA12A20M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TA12A20M.pdf
Availability of A22RL-TA12A20M
QUANTITY
A22RL-TA12A20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TA12A20M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TA12A20M
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TA12A20M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TA12A20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TA12A20M Details Description
Related parts for A22RL-TA12A20M
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
KIT FOOT ENCORE II 24-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 16POS VERT S-LATCH 10AU datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
PNEUM ACTUATR 22MM ROTARY 2P BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
CTW MALE PIN LOOSE PIECE datasheet.pdf
LABEL INVNTRY CNTRL 1.38" DIA datasheet.pdf