E-T-A 3120-F313-P7T1-W14LR3-16A
3120-F313-P7T1-W14LR3-16A picture photo
Mfg. Part Number
3120-F313-P7T1-W14LR3-16A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
3120-F313-P7T1-W14LR3-16A.pdf
Availability of 3120-F313-P7T1-W14LR3-16A
QUANTITY
3120-F313-P7T1-W14LR3-16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3120-F313-P7T1-W14LR3-16A
Internal Part NumberEIS-3120-F313-P7T1-W14LR3-16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series3120-F
Breaker TypeThermal
Current Rating16A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypeRocker
IlluminationRed
Illumination Voltage (Nominal)90V
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3120-F313-P7T1-W14LR3-16A
Related Links3120-F313-P7, 3120-F313-P7T1-W14LR3-16A Datasheet, E-T-A Distributor
3120-F313-P7T1-W14LR3-16A Details Description
Related parts for 3120-F313-P7T1-W14LR3-16A
MOSFET N-CH 30V 25A TO-220AB datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 30POS PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf