Omron Automation & Safety A22RL-TR24A11A
A22RL-TR24A11A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR24A11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR24A11A.pdf
Availability of A22RL-TR24A11A
QUANTITY
A22RL-TR24A11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR24A11A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR24A11A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR24A11A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TR24A11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR24A11A Details Description
Related parts for A22RL-TR24A11A
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2CH 150K 8-TDFN datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 410MW SOD123 datasheet.pdf